Jak zagospodarować przestrzeń w piwnicy ?

Piwnica często nie jest odpowiednio wykorzystywana w pełni. Ze względu na obniżoną temperaturę, świetnie nadaje się do przechowywania puszkowanych produktów spożywczych, weków, czy choćby warzyw. Oczywiście oprócz tego może służyć za przechowalnie wszystkiego, co w domu jest zbędne, a w garażu się nie mieści, o ile garaż w ogóle posiadamy.

Regały – Odpowiedź na odpowiednie zagospodarowanie piwnicy

W idealnym zagospodarowaniu powierzchni piwnicznej nieodzowne okażą się regały, a dokładniej specjalistyczne regały do piwnicy. Od zwyczajnych regałów cechuje je większa wytrzymałość oraz zdolność dostosowywania wymiarów w stosunku do przestrzeni. Dzięki takim rozwiązaniom w bardzo szybki sposób będziemy mogli posegregować odpowiednio nasze rzeczy. Wszystko będzie znajdować się zawsze w zasięgu naszego wzroku, a my ograniczymy utratę przestrzeni do minimum.

Warto również podkreślić wytrzymałość takich regałów. Regały do piwnicy charakteryzują się często nośnością pojedynczej półki w granicach 200 kilogramów. Oznacza to tyle, że będziemy mogli przechowywać na nich wszystko od drobnych rzeczy, po akumulatory samochodowe. Regały piwniczne charakteryzuje przy tym niezawodność. Nie musimy w ich wypadku, co jakiś czas sprawdzać, czy nie poluzowała się jakaś śruba, co w efekcie może prowadzić do zawalenia się całej konstrukcji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze regałów do piwnicy ?

  1. Łatwość montażu oraz transportu

Piwnica charakteryzuje się zazwyczaj ciasną przestrzenią, która nie jest zaprojektowana w optymalny sposób. Regały piwniczne często charakteryzuje bardzo duża łatwość transportu oraz bardzo przyjemny montaż.

  1. Wytrzymałość i niezawodność

Cechy, które zostały wspomniane już wcześniej. Regały musi wykazywać się dużą nośnością oraz być prosty w późniejszej eksploatacji.

  1. Bezpieczeństwo użytkowania

Ta cecha jest poniekąd powiązana z niezawodnością, jednak zasługuje na rozwinięcie. W regałach często spotyka się ostre krawędzie, które mogą spowodować uraz. W regałach piwnicznych jest to niedopuszczalne ze względu na niewielką przestrzeń, w której musimy się poruszać. Wszystkie krawędzie powinny być zaokrąglone lub odpowiednio zabezpieczone, aby zminimalizować możliwość wypadku.

  1. Materiał

Istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonane są regały od różnego rodzaju kompozytów przez drewno, po metal. Najlepszymi właściwościami nośnymi oraz wytrzymałością, charakteryzują się regały metalowe. Przy wyborze takich regałów należy jednak pamiętać, aby były dokładnie ocynkowane. Regały malowane proszkowo mają większą tendencję do odprysków farby poprzez uszkodzenie mechaniczne i co za tym idzie późniejszą skłonność do korozji.